Pytania
Dlaczego w testach skórnych nic nie wyszło a ja kicham, mam objawy przy kontakcie z alergenem?
Jedną z przyczyn takiej sytuacji może być taka, że testy wykonujemy na zupełnie innym narządzie niż ten w którym dochodzi do reakcji alergicznej. Czasem jest tak, że komórki alergiczne są objawaiją swoje istnienie po kontakcie z alergenem ściśle np. w nosie i nie migrują do skóry. W takiej sytuacji dla potwierdzenia alergii wykonuje się próby prowokacji donosowej.
W jakim wieku robi się testy skórne?
Nie ma granicy wiekowej dla wykonania testów skórnych. Testy można wykonywać zarówno u niemowląt jak i osób starszych, wszystko jednak zależy od współpracy ze strony pacjenta, reakcji na stres i ból oraz reaktywności skóry. Należy tu zważyc korzyści i straty oraz dostępność innych form diagnostyki.
Co to jest reaktywność skóry?
Reaktywność skóry jest to odpowiedź skóry na podaną substancję. Reaktywność skóry badamy w próbie kontrolnej dodatniej (+) na którą powinni reagować wszyscy poddani testom skórnym. Ujemny wynik tzn brak lub zbyt mały bąbek świadczy o słabej reaktywności skóry i wyklucza to możliwość wykonania dalszych testów. Słaba reaktywnośc skóry może wynikać z wieku chorego, wraz zwiekiem maleje, u małych dzieci jest zmienna i zmienne mogą być również wyniki testów. Reaktywność skóry hamują również stosowane leki. Są to wszyskie leki p/alergiczne tzw antyhistaminiki stosowane doustnie oraz leki przeciwdepresyjne. Leki te trzeba odstawić przed planowoanymi testami skórnymi.
Co to jest histamina, którą kładzie się w testach?
Histamina jest naturalną substancją wydzielaną przez tzw. komórki tuczne pod wpływem różnych czynników. Każdy tę substancję ma, ale różny jest wrażliwość komórek tucznych i różne bodźce na nią wpływają. To histamina odpowiedzialna jest za takie objawy jak bąbel na skórze, świąd skóry, kichanie, katar. Za m.in. jej pomocą sprawdzamy reaktywność skóry w testach skórnych.
Czy mogą być reakcje niepożądane przy testach skórnych?
Testy skórne mogą dawać reakcje nieporządane. Może to być katar, kichanie, duszność, ale może to być również wstrząs, zwłaszcza przy testowaniu alergenów pokarmowych. Ważne jest każdego niepokojącego objawu.
Jakie są przeciwskazania do odczulania.
Przeciwskazaniem do odczulania jest głównie brak wskazań (czyli brak choroby alergicznej, brak objawów przy kontakcie na alergen), niektóre choroby współistniejące i stosowane leki. Odczulamy dzieci powyżej 5 rż. Ciąża jest jedynie przeciwskazaniem do rozpoczęcia odczulania. W ciąży można kontynuować odczulanie rozpoczęte przed ciążą.
Tags: alergolog Bartoszyce alergia uczulenia